Cięcie glazury bez odprysków – poradnik, dzięki któremu uzyskasz pożądany efekt!

Szykujesz się do remontu kuchni lub łazienki? Sen z powiek może spędzać nie tylko dobór odpowiednich materiałów. Zwłaszcza jeśli nie posiadasz wielkiego doświadczenia w pracach remontowych, problemem może być, chociażby odpowiednia technika pracy przy glazurze i przede wszystkim zły wybór sprzętu przeznaczonego do jej cięcia. Szczególnie uporczywe stają się odpryski powstające podczas cięcia płytek. A przecież chcesz uzyskać końcowy efekt, który będzie prezentował się estetycznie. Co zatem zrobić, aby możliwe było cięcie glazury bez odprysków, a prace nie stanowiły ogromnego wyzwania? Odpowiedzi udzielimy w poniższym tekście.

Cięcie glazury bez odprysków? Na początek zapoznaj się z charakterystyką materiału

Glazura to bardzo delikatny materiał. Najważniejszą cechą jest duża odporność na wilgoć. W związku z tym służy przede wszystkim jako wykończenie kuchni lub łazienki. Co jeszcze ją wyróżnia? Uwagę na pewno zwraca prostota konserwacji. Z glazury bardzo łatwo zmyć wszelkie nieczystości. Jest odporna na ścieranie. Nie posiada żadnych substancji chemicznych, ponadto z racji niepalności niestraszny jej ogień. Powyższe aspekty powodują, że glazura staje się bardzo funkcjonalnym materiałem wykończeniowym.

Jak pozbyć się odprysków podczas cięcia glazury?

W praktyce nie wszystko jednak wygląda tak przyjemnie. Niedoświadczone osoby mogą mieć spory problem z odpryskami podczas cięcia glazury. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim z powodu nieodpowiedniego doboru narzędzi przeznaczonych do jej obróbki. Praca przy płytkach glazurowych, która zminimalizuje ryzyko powstawania nieestetycznych odprysków, wymaga przede wszystkim świadomości wykorzystania właściwego sprzętu. Przeszkodą może być również nieumiejętność cięcia.

Cięcie glazury bez odprysków – niezbędny sprzęt zapewniający odpowiednią jakość pracy

Za pomocą jakich urządzeń możliwe jest cięcie glazury bez odprysków? Do najpopularniejszych należą:

- przecinarka do glazury – przed użyciem należy nakreślić linię cięcia płytki. Następnie umieszcza się ją na przecinarce, która przy użyciu koła tnącego wykonuje nacięcia wzdłuż wyznaczonej linii. Gdy płytka zostanie przełamana, w ruch idzie szlifierka kątowa posiadająca tarczę diamentową. Dzięki niej można wygładzić krawędzie,

- piła z tarczą diamentową – umożliwia zastosowanie znacznie skuteczniejszej metody. To urządzenie pozwala m.in. na szybkie i precyzyjne fazowanie krawędzi.

Oprócz tych dwóch sprzętów, do cięcia glazury wykorzystuje się np. nóż szklarski. Wystarczy zarysować płytkę wzdłuż linii, a następnie przełamać ją sprawnym ruchem.

Najlepszy sprzęt do cięcia glazury bez odprysków

Skoro już wiesz jakie urządzenia sprawdzą się najlepiej podczas cięcia glazury bez odprysków, pomożemy Ci skompletować odpowiedni asortyment. Ceniony przez profesjonalistów i amatorów sprzęt zapewnia firma Dedra. Model DED7712 przecinarki do glazury umożliwia komfortowe wykonywanie prac w wielu konfiguracjach. Mowa o cięciu poprzecznym, cięciu wzdłużnym pasków czy cięciu wzdłuż przekątnej. Podczas obróbki materiału wykorzystuje wodę. Nie tylko chłodzi ona sprzęt, ale również działa jako płyn przeciwpyłowy, który pozwala ograniczyć powstawanie odprysków.

Pod ręką należy mieć szlifierkę kątową. To bardzo funkcjonalny sprzęt o szerokim zastosowaniu. Model DED7952 charakteryzuje się sześciostopniową regulacją prędkości obrotowej. Moc sięgająca 1200W pozwala na długą pracę pod dużym obciążeniem. Nie musisz również martwić się o szybkie zużycie narzędzia. Ponadto swobodnie można kontrolować prędkość obrotową. Odpowiednia budowa umożliwia szybką i sprawną instalację tarczy. Natomiast pełne bezpieczeństwo i komfort pracy zapewnia antypoślizgowa guma.

Cięcie glazury bez odprysków? Wyposaż się w tarcze diamentowe!

Wyżej wspomniano o tarczach diamentowych. To właśnie one są kluczem do sukcesu, jeśli chodzi o sprzęt do cięcia glazury bez odprysków. Niewłaściwy dobór tarczy może zaprzepaścić cały wysiłek. Są gwarancją odpowiedniej jakości cięć. Decydując się na jej wybór, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów. Mowa o średnicy otworu mocowania, prędkości obrotowej, grubości tarczy i mocy urządzenia. Tutaj również możemy polecić tarcze diamentowe marki Dedra. Sprawdzą się nie tylko w przypadku cięcia glazury, ale również gresu i klinkieru.

Odpowiednia technika niezbędna w trakcie cięcia glazury bez odprysków

Sprzęt do glazury to nie wszystko, aby podczas pracy uniknąć odprysków. Najlepsze wyposażenie stanie się bezużyteczne bez odpowiedniej techniki cięcia. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim odpowiedni kąt wykonywania ruchów. Cięcia zwykłe wykonuje się pod kątem prostym, na bokach. Jest to najprostsza i najpowszechniejsza metoda. Cięcia ukośne wykonywane są natomiast pod kątem 45°. W tym przypadku ciąć należy od narożników. Najbardziej skomplikowana jest metoda nieregularna – od 0° do 90°. Ten rodzaj cięć wykorzystasz m.in. przy płytkach, które zostaną położone w narożnikach.

Darmowa dostawa
Jeżeli chcesz skorzystać z darmowej dostawy zrób zakupy za minimum 350 zł i ciesz się darmową dostawą
Darmowa dostawa (InPost Paczkomaty 24 ) już od 350,00 zł.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium