Ile ładuje się akumulator? Poznaj optymalny czas ładowania baterii!

Akumulatory w samochodzie i innych urządzeniach elektronicznych pełnią bardzo ważną rolę, ponieważ utrzymują one zasilanie na optymalnym poziomie. Gdy z powodu ciągłego niedoładowania lub skrajnie niskich temperatur ich właściwości spadną poniżej wartości, która uniemożliwia na przykład włączenie silnika, wtedy trzeba posiłkować się prostownikiem. Ile ładuje się akumulator do pełnej sprawności? Dzisiaj wyjaśniamy tę kwestię!

Podczas ładowania akumulatora czas jest podwójnie cenny

Najczęściej wizja rozładowanego akumulatora kojarzy się z mroźnym porankiem, gdy po wejściu do samochodu i włączeniu zapłonu nic wielkiego się nie dzieje. Kontrolki na desce rozdzielczej słabo świecą, a rozrusznik milczy. To najprawdopodobniej objawy rozładowanego akumulatora. W takiej sytuacji z pewnością zależy Ci na czasie, ponieważ poranna rutyna jest po takiej niespodziance mocno zaburzona.

Niestety, jeśli w pobliżu brakuje sąsiada lub dobrego człowieka, który dysponuje kablami rozruchowymi i konieczne jest ładowanie akumulatora przy pomocy prostownika, cały proces samego podładowania trzeba liczyć minimum w godzinach. Dlatego warto dbać o swoje ogniwo w samochodzie. Od czasu do czasu jeździj na dłuższe przejażdżki, żeby alternator miał okazję do naładowania energii do maksimum. Przed mroźną nocą sprawdź, czy bateria ma w ogóle wystarczającą ilość siły do uruchomienia rozrusznika, wtedy zyskasz cenny czas na ewentualne działanie z prostownikiem.

Ile ładuje się akumulator? Wszystko zależy od poziomu jego rozładowania i temperatury

Oczywiście odpowiedź na pytanie, ile ładuje się akumulator jest złożona. Na początek musisz zdawać sobie sprawę, jak szybko taki rodzaj baterii traci swoje właściwości. Jeśli przyjmiemy, że w temperaturze 25 stopni Celsjusza ogniwo ma sto procent sprawności, to już przy 0 stopniach jego poziom naładowania spada do osiemdziesięciu procent. Tęgie mrozy, rzędu minus dwudziestu pięciu stopni, wyładowują taki akumulator do zera. Przy zachowaniu opisanej przed chwilą prawidłowości.

Jeśli w swoim samochodzie masz akumulator obsługowy, gdzie istnieje możliwość uzupełnienia poziomu elektrolitu, wtedy eksperci radzą zapoznać się z instrukcją obsługi takiego sprzętu, gdzie producent dokładnie opisał proces ładowania i jego długość w różnych warunkach. Jednak zdajemy sobie sprawę, że w tak stresującej sytuacji, jak unieruchomiony samochód o poranku, szukanie informacji na ten temat nie będzie Twoim priorytetem. Dlatego istnieje ogólna zasada, która mówi, że należy zastosować poziom natężenia prądu, który równa się 1//10 pojemności akumulatora. Dodatkowo im natężenie jest mniejsze i waha się na poziomie około 4A, lub niżej, tym lepiej dla baterii. Jednak wtedy cały proces ładowania trwa nawet dobę!

Zastosuj automatyczny prostownik dla bezpiecznego ładowania

Ze względu na to, że działanie prądu elektrycznego dla sporej liczby osób jest zjawiskiem dość nieprzewidywalnym, producenci prostowników stworzyli wersje automatyczne, które dostosowują wszystkie parametry samodzielnie, a po osiągnięciu poziomu naładowania baterii przechodzą w stan podtrzymania napięcia. Jednocześnie takie urządzenie może podładować akumulator do minimalnego poziomu już w pół godziny, co daje szanse na próbę odpalenia silnika o poranku, jednak nie daje gwarancji, że ponowne zakręcenie motorem bez przejechania dłuższego dystansu zakończy się sukcesem.

Darmowa dostawa
Jeżeli chcesz skorzystać z darmowej dostawy zrób zakupy za minimum 350 zł i ciesz się darmową dostawą
Darmowa dostawa (InPost Paczkomaty 24 ) już od 350,00 zł.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium