Jak lutować przewody elektryczne? Poznaj najważniejsze informacje!

Lutowanie to proces, w którym roztopiony lut wypełnia miejsce połączenia ze sobą dwóch elementów i jednocześnie nie wywołuje ich topnienia. Jest to podstawowa różnica, która odróżnia spawanie od lutowania. Podczas spawania łączone ze sobą fragmenty również ulegają przynajmniej lekkiemu stopieniu. Ta prosta czynność wymaga poznania kilku reguł i może być wykonana w domu. Czytaj dalej i dowiedz się, jak lutować przewody elektryczne trwale, a także bezpiecznie. 

Przedmioty niezbędne do lutowania

Oczywiście lutowanie wymaga przygotowania, w związku z tym musisz zgromadzić kilka akcesoriów. Jednym z najważniejszych przedmiotów jest lutownica, która może być w różnych wersjach. Dużą popularnością cieszą się lutownice transformatorowe, ponieważ są uniwersalne i wyposażone w żarówkę, która pomaga pracować przy słabszym oświetleniu. Poza nią znajdziesz również lutownicę elektryczną i oporową, one także nadają się do lutowania przewodów.

Do kompletu akcesoriów potrzebujesz jeszcze:

 ściągacza do izolacji ,

 koszul ek termokurczliw ych ,

 szczyp iec ,

  z apalniczkę ,

  c ynę ,  

 kalafonię.

Jak lutować przewody krok po kroku?

Jeśli planujesz połączyć ze sobą przewody i zastanawiasz się, jak lutować, na początek rekomendujemy ściągnięcie izolacji przewodu. Na dalszy fragment kabla warto nałożyć koszulki termokurczliwe, które przydadzą się w dalszej części, następnie rozpocznij nagrzewanie lutownicy. W trzecim kroku, wcześniej odsłonięte końcówki przewodów wsadź do kalafonii. Gdy po kilku minutach grot lutownicy uzyska temperaturę roboczą, przyłóż go na trzy do pięciu sekund do rozebranego z izolacji przewodu, a następnie dodaj cynę i rozprowadź ją równomiernie po miejscu lutowania.

Analogicznie należy postąpić z drugim przewodem, tylko możesz już pominąć krok związany z nagrzewaniem lutownicy. Gdy dwa kable są oblane cyną, skręć ich końcówki i przygotuj się do właściwego procesu lutowania. Tutaj bardzo ważna jest precyzja oraz spokojne ruchy, które będą gwarancją solidnego połączenia. 

W jaki sposób połączyć ze sobą przewody?

Gdy opisane powyżej kroki masz za sobą, wróć do przewodów i wyeksponowane końcówki z cyną ponownie rozgrzej za pomocą grotu lutownicy. Tutaj warto wspomóc się potrzebnymi w zestawie szczypcami, żeby poprawić pewność chwytu. Kiedy obydwa przewody z cyną będą nagrzane, a spoiwo roztopione, możesz przejść do ich złączenia. Następnie powinno się chwilę poczekać, aż cyna zastygnie, dopiero po krótkim czasie można ocenić, czy dobrze wykonałeś swoje zadanie.

Wysokiej jakości połączenie ma kolor srebrzysty i delikatnie połyskuje oraz jest gładkie. Jeśli barwa okaże się dużo ciemniejsza, trzeba czynność powtórzyć, aż do uzyskania pożądanego efektu. Teraz już wiesz, jak lutować przewody elektryczne, pora więc na ich zabezpieczenie.

Zabezpiecz przewody za pomocą koszulek termokurczliwych

Profesjonalnie wykonane lutowanie przewodów polega również na ich zabezpieczeniu. Do tego przydają się opisane powyżej koszulki termokurczliwe. Gdy cyna całkowicie wystygnie, nasuń osłonę na kabel i przy pomocy zapalniczki podgrzej plastik, który obkurczy się wokół przewodu. W ten sposób powstaje stabilna izolacja, która chroni wnętrze kabla przed uszkodzeniem.

Darmowa dostawa
Jeżeli chcesz skorzystać z darmowej dostawy zrób zakupy za minimum 350 zł i ciesz się darmową dostawą
Darmowa dostawa (InPost Paczkomaty 24 ) już od 350,00 zł.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium