Jak naostrzyć sekator? Te porady będą dla Ciebie nieocenioną pomocą!

Czy wiesz, że ogrodnicze narzędzia mogą Ci służyć przez wiele lat? Wystarczy tylko dbać o ich stan techniczny, aby nie straciły na swej ostrości oraz użyteczności. Na pewno zdajesz sobie sprawę, że nie warto co chwilę wymieniać całego ekwipunku, gdy można go w łatwy sposób naprawić. Aby zrobić to poprawnie, należy jednak posiadać konkretną wiedzę. Jak naostrzyć sekator? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Chcesz naostrzyć sekator? Najpierw dowiedz się o jego kowadełkowej odmianie!

Należy zacząć od tego, że sekatory dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszy to model kowadełkowy. Zbudowany jest on z górnego ostrza tnącego oraz szerokiego kowadełka, które służy jako oparcie dla różnych ciętych elementów. Jego główny atut? Potrafi zapewnić dobry chwyt, dzięki czemu zapobiega ześlizgiwaniu się gałęzi. Trzeba również dodać, że sekatory kowadełkowe znajdują się na rynku w wersji jednoręcznej oraz dwuręcznej.

Model jednoręczny wykorzystuje się do przecinania cienkich pędów. Musisz też wiedzieć, że podczas pracy z tym narzędziem należy go ustawiać pod kątem prostym. Bo tylko w ten sposób uzyskasz ładny efekt i nie zniszczysz żadnej rośliny. Sekatory kowadełkowe dwuręczne charakteryzują się za to długimi i solidnymi rękojeściami. Sprawdzą się więc przy znacznie trudniejszych zadaniach. Po co Ci te wszystkie informacje? Aby prawidłowo naostrzyć sekator.

Jak naostrzyć sekator? Przyda się znajomość wersji nożycowej

Główna różnica między sekatorem nożycowym, a kowadełkowym? Ten pierwszy posiada aż dwa ostrza tnące. Nie stykają się one podczas cięcia, ponieważ działają na podobnej zasadzie, co zwykłe nożyczki. Ostrze wklęsłe stanowi część podpierającą, a wypukłe służy do ucinania konkretnych elementów. Warto zaznaczyć, że pierwszy fragment sekatora również może być ostry.

Gdzie wykorzystuje się to narzędzie? Doskonale sprawdza się przy cienkich gałęziach, a także pędach mających niewielką grubość. Rewelacyjnie nadaje się również do mokrego i miękkiego drewna. Wartościową cechą sekatorów nożycowych jest też ich lekkość, której brakuje jego kowadełkowym kuzynom. Ta zaleta znacznie ułatwia pracę, bo przyspiesza wykonywanie każdego zadania. Czy to wszystkie wiadomości o tym urządzeniu? Nie, jednak wystarczą do poprawnego naostrzenia sekatora.

Dlaczego powinieneś regularnie ostrzyć sekator? To ochroni rośliny przed zniszczeniem

Ostrzenie sekatora uchroni Cię przed wieloma nieprzyjemnościami. Bo na pewno domyślasz się, że korzystanie ze stępionego narzędzia wiąże się ze zwiększonym wysiłkiem. Nic w tym dziwnego – w końcu zamiast jednego cięcia, będziesz musiał wykonać ich przynajmniej kilka. A doliczyć trzeba jeszcze kwestię zdrowia roślin. Zepsute narzędzia nie słyną przecież z precyzyjnego działania. Szkody wyrządzone różnorakim kwiatom i drzewom mogą być więc ogromne.

Oczywiście dużą funkcjonalność sekatora zagwarantuje nie tylko odpowiednie naostrzenie. Przedmiot trzeba jeszcze dokładnie wyczyścić, aby pozbyć się wszystkich szkodliwych bakterii. Brudny sekator jest nośnikiem wielu chorób, a te mogą zostać przeniesione na wspomniane już kwiaty lub drzewa. Zanieczyszczenia wpływają też na jakość każdego ostrza. Wymyty sekator będzie się więc wolniej psuł.

Na czym polega ostrzenie sekatora? To nic trudnego!

Teraz przyda się wiedza, którą nabyłeś w poprzednich akapitach. Aby przystąpić do ostrzenia, musisz najpierw zidentyfikować rodzaj sekatora. Powód jest prosty – metoda działania zależeć będzie od tego, czy masz do czynienia z narzędziem nożycowym, czy kowadełkowym. Co więc zrobić, gdy posiadasz pierwszy z wymienionych modeli?

Wypukłą część należy naostrzyć tylko po jej zewnętrznej stronie. Dzięki temu zapewnisz płynną pracę całego urządzenia, ponieważ ostrza z łatwością przejdą obok siebie. Gdyby zabieg objął również wewnętrzny fragment, to cięcia stałyby się rwane i mniej precyzyjne. Piętki w ogóle nie powinno się poddawać procesowi ostrzenia, bo do jej zadaniem jest podtrzymywanie rośliny.

Ostrzenie sekatora kowadełkowego? Tak powinieneś to zrobić!

Tutaj sytuacja jest mniej skomplikowana, ponieważ ostrzeniu podlegają wszystkie strony ostrza. Jaki jest powód takiego stanu rzeczy? Element tnący nie mija piętki, ale się na niej opiera. Dlatego cały fragment sekatora powinien być jak najbardziej ostry. Zwróć jednak uwagę, że samo kowadełko musi pozostać nienaruszone.

Niezależnie jednak od modelu sekatora, ostrzenie opiera się także na kilku niezmiennych punktach. Na początku urządzenie należy wyczyścić przy pomocy spirytusu salicylowego lub zwykłej wody z mydłem. Jeśli pozostaną jeszcze jakieś zabrudzenia, to warto użyć papierowego pilnika. Do samego procesu można zaś wykorzystać na przykład pilnik do metalu, którą przyłożysz do ostrza. Zrób to pod kątem wynoszącym mniej więcej 45 stopni.

Ważne, abyś płynnie kierował się do zewnętrznej strony sekatora. Ruch w stronę powrotną powinien zaś przebiegać bez kontaktu pilnika z ostrzem. Na sam koniec sprawdź, czy naprawiany element ma wystarczającą jakość. Wszystko jest w porządku? W takim razie Twoje zadanie okazało się sukcesem. Nie przejmuj się jednak, gdy za pierwszym razem coś pójdzie nie po Twojej myśli. Na początku błędy będą pojawiać się często, ale z czasem nabierzesz potrzebnego doświadczenia.

Darmowa dostawa
Jeżeli chcesz skorzystać z darmowej dostawy zrób zakupy za minimum 350 zł i ciesz się darmową dostawą
Darmowa dostawa (InPost Paczkomaty 24 ) już od 350,00 zł.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium