Jak podłączyć prostownik do akumulatora? Przeczytaj o najważniejszych zasadach!

Akumulator to bardzo ważny podzespół w pojazdach mechanicznych, ponieważ dzięki niemu i alternatorowi produkowany jest prąd elektryczny. Czasami zdarza się tak, że akumulator odmawia współpracy, ponieważ doszło do jego rozładowania. To szczególnie frustrująca sytuacja, gdy podczas zimowego poranka chcesz wyruszyć swoim autem do pracy. Dlatego dzisiaj w najważniejszych punktach podpowiadamy, jak podłączyć prostownik do akumulatora?

Poznaj najważniejsze przyczyny rozładowania akumulatora

Dla ułatwienia wyobrażenia sobie, jaką rolę w pojazdach mechanicznych odgrywa akumulator, przykładem będzie samochód osobowy. Najważniejszym generatorem prądu w każdej osobówce jest alternator. To za jego pomocą świecą się reflektory i kierunkowskazy oraz działa oświetlenie wewnątrz, a także gra ulubiona muzyka z radia.

Akumulator pełni rolę stabilizatora napięcia i podtrzymuje cały proces dostarczania prądu do różnych podzespołów w samochodzie, jednak nie jest on odpowiedzialny w głównej mierze za to, czy Twoje auto może odpalić. Działa w ścisłej symbiozie z alternatorem i jeden element nie działa bez drugiego.

Jednak w mroźne poranki za brak charakterystycznego dźwięku rozrusznika odpowiada najprawdopodobniej akumulator. Jeśli poruszasz się na krótkich dystansach i alternator ma problem z podładowaniem Twojej samochodowej baterii, to po pewnym czasie ilość energii spadnie do poziomu, z którego włączenie silnika jest niemożliwe. Wtedy następuje ta frustrująca cisza po przekręceniu kluczyka w stacyjce.

Drugim ważnym powodem rozładowania, jeśli jest to tradycyjny akumulator z elektrolitem, jest brak wspomnianej substancji w celach, czyli swego rodzaju komorach. W takiej sytuacji należy dolać wody destylowanej do optymalnego poziomu i podładować. Na końcu oczywistym faktem, dla którego akumulator przestaje działać, jest jego zużycie, które eliminuje go z dalszej eksploatacji.

Jak podłączyć prostownik do akumulatora? Zacznij od przyniesienia baterii do domu!

Do bezpiecznego naładowania akumulatora potrzebne są optymalne warunki. Ze względu na kontakt z prądem elektrycznym ładowana bateria powinna znajdować się daleko od niezabezpieczonych źródeł prądu i wody. Dlatego najpierw odłącz zasilanie akumulatora, odczepiając klemę z ładunkiem ujemnym (czarna), a następnie klemę ładowarki dodatnią, czyli oznaczoną jako czerwona. Po przeniesieniu ogniwa do domu lub garażu możesz przystąpić do drugiego etapu.

Jak podłączyć prostownik do akumulatora? Przede wszystkim na początek trzeba bez podłączenia do prądu przypiąć na nowo przewody do właściwych biegunów ogniwa. Tym razem zacznij od ładunku dodatniego (czerwonego), a jako ostatnią przyczep klemę ujemną w kolorze czarnym.

Teraz powinno się ustawić poziom naładowania akumulatora. Przed ostatecznym włączeniem zasilania warto otworzyć jedną z komór z elektrolitem i sprawdzić poziom tej substancji. Jeśli jest on w normie, zostaw to miejsce otwarte, żeby móc co jakiś czas nadzorować, czy podczas ładowania występuje zjawisko gazowania. Gdy taki efekt nastąpi, należy zmniejszyć poziom uzupełniania energii lub całkowicie wyłączyć urządzenie.

Podłączenie akumulatora to odwrotność odłączania

Teraz wiesz już, jak bezpiecznie podłączyć prostownik do akumulatora. Gdy ogniwo jest naładowane, możesz zanieść je ponownie do samochodu. Pamiętaj, żeby przed zamocowaniem baterii na swoim miejscu, oczyścić klemy, a także, jeśli to możliwe, posmarować je specjalnym smarem. Trzeba zacząć od przymocowania ładunku dodatniego, później ujemnego. Gdy skręcisz ze sobą obudowę całego podzespołu, możesz przystąpić do odpalenia auta.

Darmowa dostawa
Jeżeli chcesz skorzystać z darmowej dostawy zrób zakupy za minimum 350 zł i ciesz się darmową dostawą
Darmowa dostawa (InPost Paczkomaty 24 ) już od 350,00 zł.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium