Jak wymienić pedały w rowerze? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę!

Jazda rowerem to duża przyjemność. Pokonywanie kilometrów w terenie lub po szosie daje poczucie wolności i pozwala zapomnieć o zmartwieniach, jednak od czasu do czasu trzeba pamiętać o serwisie jednośladu. Dzisiaj podpowiadamy, jak wymienić pedały w rowerze. Okazuje się, że to bardzo łatwa czynność, pod warunkiem, że wiesz, od czego zacząć.

Skąd biorą się problemy z odkręceniem pedałów?

Przeszukując internet w znalezieniu odpowiedzi, jak wymienić pedały w rowerze, możesz spotkać szereg niesamowitych historii, o problemach przy odkręcaniu tych podzespołów. Szczytem abstrakcji jest rozwiercanie gwintów lub ucinanie pedałów piłką do metalu. Dlaczego ludzie decydują się na tak drastyczne kroki? Zapewne zapominają, że każdy pedał w rowerze ma swój indywidualny gwint. Lewy pedał ma prawy gwint, a prawy gwint skierowany w lewo.

Jak wymienić pedały w rowerze? Potrzebujesz jednego klucza i chwili cierpliwości

Najczęściej do wymiany pedałów w rowerze stosuje się płaski klucz 15 mm. Pasuje on do większości mocowań pedałów stosowanych na rynku. Przed rozpoczęciem pracy dla ułatwienia sobie zadania, warto ten element dokładnie wyczyścić. Przede wszystkim z kurzu, piasku, błota i innych zanieczyszczeń. Dobrym pomysłem jest aplikacja środka penetrującego, który pomoże w odkręceniu zużytych części. Jak wymienić pedały w rowerze?

Zwróć uwagę na kierunek gwintu i powoli odkręcaj pedał

Wspominaliśmy, że pedały w rowerze mają gwinty, które układają się w przeciwną stronę względem ich położenia. Pedał z lewej strony ma prawy gwint, a drugi umieszczony po prawej lewy. Jeśli wszystko wokół tych elementów jest dokładnie oczyszczone, powinno być widoczne oznaczenie, które jest podpowiedzią w trakcie pracy.

Dla ułatwienia wyjaśniamy, że lewy pedał odkręcasz kluczem w prawą stronę, czyli w kierunku tylnego koła, natomiast prawy pedał przez operowanie kluczem w lewą stronę. Odpowiednio w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara. Jeśli przyłożona siła do 15 mm klucza jest zbyt mała, zastosuj dłuższą dźwignię, to powinno pomóc. Jak wymienić pedały w rowerze? Pora na ostatni etap!

Najpierw nakręć nowe pedały ręcznie!

Gdy uda Ci się odkręcić zużyte lub uszkodzone pedały, czas przykręcić nowe egzemplarze. Przed nakręcaniem ich na gwint rekomendujemy posmarować tę część pastą, która zapobiegnie zapieczeniu się gwintu. W następnym kroku ręką przykręcasz pedał lewy w lewą stronę i prawy w prawą. Koniecznie zwróć uwagę na prawidłowe ułożenie egzemplarzy stronami. Teraz już wiesz, jak wymienić pedały w rowerze samodzielnie. To stosunkowo prosta czynność, którą wykonasz w kilka chwil!

Darmowa dostawa
Jeżeli chcesz skorzystać z darmowej dostawy zrób zakupy za minimum 350 zł i ciesz się darmową dostawą
Darmowa dostawa (InPost Paczkomaty 24 ) już od 350,00 zł.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium