Jaki olej do piły spalinowej? Sprawdź, czym się kierować przy jego wyborze!

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pił i pilarek. Jeśli Twój wybór padł na piłę spalinową, warto odpowiednio o nią zadbać. Zacznijmy, jednak od początku. Czym są piły spalinowe i jaki olej warto do nich wybierać?

Jednak od początku, do czego możesz wykorzystać takie urządzenie jak piła spalinowa?

Przede wszystkim do obróbki drewna oraz wszelkich prac z tym związanych. Umożliwiają ścinanie drzew, gałęzi oraz wszystkich elementów drewnianych. Być może już dawno zapomniałeś o zwykłej siekierze. Piła spalinowa szybciej i lepiej poradzi sobie z tego typu wyzwaniami. Jest solidna i trwała, charakteryzuje się mobilnością. Dodatkowo nadaje się do użytku amatorskiego, jak i profesjonalnego. Co więcej, nie są uzależnione od dostępu do energii. Ich paliwem jest benzyna oraz specjalny olej smarujący silnik.

Od czego zacząć, aby z niej korzystać?

Odpowiednie korzystanie z niej będzie wymagało od Ciebie przestrzegania dwóch zasad:

- pierwsza: zakup porządnej piły. Tanio, nie znaczy dobrze. Przed jej zakupem warto sprawdzić, jaką ma moc, ile waży oraz jaki generuje hałas. To sprawi, że korzystanie z niej będzie dla Ciebie komfortowe. Co więcej, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada potrzebne zabezpieczenia, np. blokadę przed przypadkowym uruchomieniem lub hamulec awaryjny.

- druga: zakup akcesoriów ochronnych. Zaopatrz się w rękawice ochronne z wkładką antyprzecięciową, kask z osłoną twarzy oraz specjalistyczną odzież. Trzecia: poprawne korzystanie. Pamiętaj, że nie wolno używać piły spalinowej w zamkniętych pomieszczeniach. Oraz, gdy wokół kręcą się ludzie lub zwierzęta.

Jak zadbać o piłę?

Bardzo istotna jest pielęgnacja piły łańcuchowej. Trzeba regularnie smarować każdy jej ruchomy element. Jaki olej do piły spalinowej będzie najlepszy? Okazuje się, że wybór nie jest oczywisty. Zwłaszcza że te preparaty możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwsza dotyczy olejów do silnika. W tej kategorii do wyboru mamy cztery rodzaje produktów:

- Oleje do dwusuwów. Działają one w formie rozpuszczonej, jako dodatek do paliwa. Taka mieszanka (paliwo, olej, powietrze) przepływa przez skrzynię korbową, smarując w formie aerozolu wszystkie ważne elementy silnika. Dba więc o łożysko, tłok i cylinder. Do tego typu olejów stosuje się dodatki, których nie spotkasz w olejach do czterosuwów. Przede wszystkim te zapobiegające dymieniu oraz pomagające zachować czystość we wnętrzu silnika. Wszystkie oleje do dwusuwów w naszym sklepie posiadają specyfikację API TC, SAE J300: SAE 40.

- Oleje do czterosuwów. Do tego typu silników należy stosować olej wysokiej jakości z wysoką klasyfikacją API: SF, SH, SG, SJ albo wyższą. Pamiętaj, że im dalsza litera alfabetu tym norma oleju jest wyższa i nowsza. Oznacza to więc, że jego klasa jest lepsza. Z takimi olejami nie stosuje się innych dodatków oraz nie powinno mieszać się go z benzyną.

- Oleje syntetyczne. Są to takie oleje, które składają się ze sztucznych związków chemicznych. Są one dopuszczalne dla wszystkich temperatur. Nie wpływa on na zużycie oleju, a więc nie zmienia okresów, w których powinno się ten olej wymienić.

- Oleje sezonowe. Stosuje się je w temperaturach wyższych niż 40 stopni. Mogą spowodować wyższe zużycie oleju, należy więc regularnie sprawdzać jego poziom.

Druga kategoria produktów dotyczy łańcucha. Taki olej tworzy cienką warstwę, która chroni piłę przed zacięciami i ewentualnym zerwaniem. Zapewnia on płynną pracę. Oleje do łańcuchów charakteryzują się wysoką lepkością, dzięki której dłużej trzymają się na powierzchni piły. Pamiętaj, że używanie tego produktu jest konieczne, jego brak może spowodować trwałe uszkodzenie narzędzia.

Jaki kolor oleju, marka i jak go rozcieńczyć?

Kolory oleju do silników dwusuwowych to zazwyczaj czerwony lub zielony. Pod względem słuszności nie różnią się one drastycznie, jednak nie należy ich mieszać. Jeśli w Twojej pile spalinowej był używany zielony, należy takiego się trzymać. Tak samo powinno się postąpić z kolorem czerwonym. Jak rozcieńczyć olej? Odpowiedź jest prosta. Jeżeli producent danego silnika nie zaleca inaczej, należy zastosować mieszankę oleju z paliwem w proporcjach 1:40- 1:50. Jaką markę wybrać? Tutaj jest pełna dowolność, nie ma potrzeby trzymania się jednej marki. Możesz więc skupić się na tej, która jest dla Ciebie najlepsza. W naszym sklepie znajdziesz oleje marki Dedra. Jest to polska firma istniejąca na rynku od 1991 roku. Jej produkty cechuje wysoka jakość wykonania oraz niezawodność. Żaden olej z tej firmy nie zawiera rozpuszczalników. Co więcej, każdy spełnia specyfikację API TC.

Po czym poznać złej jakości olej?

- Jeśli po uruchomieniu piły pojawia się duża ilość spalin lub silnik nie pracuje równo, należy dopełnić prawidłową proporcję mieszanki. Jeśli jednak to nie pomaga, może oznaczać to użycie niewłaściwego oleju. Wtedy nie należy używać piły. Mieszankę trzeba wylać, a zbiornik na paliwo, przewody oraz filtr odpowiednio wyczyścić. Można zrobić to, używając benzyny ekstrakcyjnej lub przedmuchać sprężonym powietrzem.

- Jeśli po nasmarowaniu łańcucha odpowiednią ilością oleju ten rozchlapuje się. Oznacza to, że takie olej jest zbyt mało lepki i nie smaruje prawidłowo całego mechanizmu. Pamiętaj, że nie należy używać piły bez dobrze nasmarowanego łańcucha. Może to spowodować trwałe uszkodzenie.

-Jeśli po pewnym czasie użytkowania olej z łańcucha wydziela dym w kolorze niebieskim, oznacza to, że nie jest od dostosowany do wysokich temperatur i zaczyna się palić.

Co robić z piłą, gdy wiesz, że przez dłuższy czas nie będziesz z niej korzystał?

To proste. Należy opróżnić zbiornik paliwa oraz umyć filtr w ciepłej wodzie. Pamiętaj, że odpowiednie dbanie o piłę spalinową gwarantuje Ci długoletnie korzystanie z urządzenia.

Darmowa dostawa
Jeżeli chcesz skorzystać z darmowej dostawy zrób zakupy za minimum 350 zł i ciesz się darmową dostawą
Darmowa dostawa (InPost Paczkomaty 24 ) już od 350,00 zł.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium