Jakie wiertła do metalu? Najważniejsze informacje, które ułatwią podjęcie decyzji!

Obróbka metalowych powierzchni może stanowić nie lada wyzwanie. Zwłaszcza dla początkującego majsterkowicza. Chcąc znacząco poprawić sprawność, szybkość i komfort pracy, powinieneś wiedzieć jakie wiertła do metalu wybrać. Pod uwagę należy wziąć kilka aspektów, które przedstawimy w poniższym tekście.

Jakie wiertła do metalu? Zwróć uwagę na szerokość i długość

Zastanawiając się, jakie wiertła do metalu wybrać, powinieneś na samym początku zapoznać się z ich parametrami. To właśnie one wpływają na jakość i komfort wykonywanej przez Ciebie pracy. Przede wszystkim mowa o średnicy wiertła decydującej o szerokości otworu. Najczęściej spotkać można modele o średnicy mieszczącej się w przedziale 3-30 mm. Oczywiście nie brakuje również mniejszych rozwiązań do 1 mm, jak i znacznie większych. Drugim aspektem jest ich długość, która określa jak głęboki otwór zostanie wykonany.

Wiertła do metalu i ich właściwe dopasowanie do użytkowanego sprzętu

Przy wyborze wierteł ważny jest sposób ich mocowania i dopasowanie do konkretnych elektronarzędzi. Mogą to być cztery podstawowe rodzaje uchwytów: SDS-Max, SDS-Plus, stożkowe lub szybkomocujące. Jeśli chcesz, aby zakup był w pełni trafiony, w pierwszej kolejności zwróć właśnie uwagę na ten aspekt.

Zwróć uwagę na materiał, z którego zostały wykonane wiertła do metalu

Chcąc przebić się przez metalową powierzchnię, wymagane jest wiertło wykonane z właściwych materiałów. W przypadku większości producentów najczęstszym rozwiązaniem jest stal szybkotnąca HSS. Jest ona gwarancją precyzyjnego wiercenia. Bez większych problemów jest w stanie poradzić sobie z cynkiem, miedzią oraz aluminium.

Ponadto tego rodzaje wiertła powlekane są tytanem. A to wszystko po to, aby swobodnie wiercić w najtwardszym metalu. Posiadają również wysoką odporność na wysoką temperaturę, a także wyróżniają się długą żywotnością. Są szczególnie użyteczne w przypadku dużej prędkości wiercenia oraz podwyższonym współczynniku tarcia.

Do użytku domowego możesz postawić na wiertła uniwersalne. Z reguły wykonane są ze stali i służą m.in. do nawiercania otworów w: miedzi, aluminium, mosiądzu i innych metalach miękkich. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane także do wiercenia w tworzywach sztucznych i w drewnie. W przeciwieństwie do wierteł HSS charakteryzują się jednak mniejszą precyzją działania.

Jakie wiertła do metalu? Zwróć uwagę na kształt

Wiertła do metalu wyróżniają się swoim kształtem, ilością krawędzi tnących oraz twardością ostrza znajdującego się na końcu. To właśnie te cechy decydują czy dany wariant jest przeznaczony do metali miękkich, czy też twardszych. W przypadku pierwszego z wymienionych rodzajów powierzchni wiertła posiadają płaską końcówkę. Z kolei do bardziej wytrzymałych metali są one znacznie ostrzejsze. Dzięki temu uzyskujesz możliwość skrawania.

Dużą estymą cieszą się m.in. wiertła stożkowe. Doskonale radzą sobie z obróbką metali o różnorodnej grubości. Ogromną rolę odgrywa tutaj kąt wierzchołkowy, który decyduje o długości skrawanych krawędzi. W przypadku mniejszego kąta uzyskasz dłuższą krawędź. Jeśli otwory wykonywane są w cieńszych blachach, należy zastosować wiertła stożkowe o większym kacie wierzchołkowym. Pracę znacząco ułatwia cyfrowe oznaczenie średnicy na każdym stopniu. Używając zaledwie jednego wiertła stożkowego można wykonywać otwory różniące się od siebie swoją średnicą.

Niezwykle popularne są również wiertła spiralne walcowane produkowane ze stali szybkotnącej. Warto zwrócić uwagę, czy posiadają one pogrubiony rdzeń przy swoich uchwytach. Są wówczas bardziej elastyczne, a także odporne na powstawanie pęknięć podczas wykonywania pracy.

Jakie wiertła do metalu? Sprawdź kilka propozycji

Wybór wierteł do metalu jest niezwykle szeroki. W pierwszej kolejności powinieneś mieć na uwadze asortyment sprawdzonych producentów, który da całkowitą gwarancję swojej niezawodności. W związku z tym warto zainteresować się Alpen Sprint Master. Dzięki swojej innowacyjności cechują się zwiększoną szybkością wiercenia, aniżeli standardowe wiertła HSS. Ponadto czas pracy jest trzykrotnie krótszy, zaś proces skrawania metalu bardziej wydajny.

Ciekawą propozycją są wiertła Thunderweb marki Milwaukee. Czym się wyróżniają? W przypadku wiercenia głębszych otworów nie zakleszczają się. A to dzięki ich otwartej spirali. Posiadają też paraboliczny typ sekcji rdzenia, co wpływa na mniejszą ilość uszkodzeń oraz trwałość. Swobodnie można wykorzystać większą siłę docisku i moment obrotowy.

Z kolei szukając jakościowych wierteł stożkowych, warto postawić na model C9264 marki Richmann. Znacząco ograniczają wibracje, a ponadto skutecznie odprowadzają powstające wióry.

Powyższe informacje dadzą Ci pewną orientację na temat tego, jakie wiertła do metalu spełnią wszelkie oczekiwania pod względem jakości i użyteczności. Oprócz podstawowych czynników i parametrów powinieneś wziąć również pod uwagę kwestię ceny. Porównanie różnorodnych modeli po tym kątem pozwoli wybrać rozwiązanie najkorzystniejsze finansowo.

Darmowa dostawa
Jeżeli chcesz skorzystać z darmowej dostawy zrób zakupy za minimum 350 zł i ciesz się darmową dostawą
Darmowa dostawa (InPost Paczkomaty 24 ) już od 350,00 zł.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium