Lubisz majsterkować? Dowiedz się, jakie elektrody wybrać do spawania domowego!

Letni czas sprzyja przeprowadzaniu remontów i ogólnym majsterkowaniu w domach oraz mieszkaniach. Składają się na nie różnorakie czynności, w tym spawanie. Na ogół ludzie zatrudniają profesjonalistów, aby wykonali za nich najcięższą pracę. Również taką, do której niezbędne są odpowiednie kompetencje. Jeśli jednak należysz do tych, którzy lubią przeprowadzać takie modernizacje samodzielnie i mają w tym zakresie wymaganą wiedzę, to następujący temat może Cię zainteresować. Z tego tekstu dowiesz się, jakie elektrody do spawania domowego wybrać.

Słowem wstępu, czyli co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz

Na początku kilka podstawowych informacji o spawaniu, przydatnych, dla początkujących. Otóż spawanie polega, na łączeniu dwóch, różnych materiałów, poprzez ich topienie. Najczęściej dotyczy ono metali, jednak zdarza się również spawać tworzywa sztuczne. Do jednego z rodzajów spawania, należy spawanie elektryczne, elektrodami otulonymi.

Po co spawać w domu?

Jest to zasadnicze pytanie. Większość osób powiedziałoby, że nie ma to żadnego sensu i jeśli jest taka potrzeba, to lepiej zatrudnić fachowca. Są też jednak tacy, którzy preferują swoją własną pracę, ponad wykonywaną, przez obcych ludzi. Jeśli należysz do takich, to z pewnością wiesz, że zawsze znajdzie się coś, co można zespawać. Zaczynając od prostych ławek, do ogrodu, a kończąc na regałach, które możesz wstawić do piwnic i komórek lokatorskich. W zasadzie ogranicza Cię tylko wyobraźnia i oczywiście umiejętności.

Czym są elektrody do spawania?

Wszelkie rozważania, na temat tego, jakie elektrody do spawania domowego wybrać, warto rozpocząć od wyjaśnienia, czym są owe elektrody. Służą one zamknięciu się obiegu prądu, będąc jednocześnie spoiwem, które łączy ze sobą dwa, różne detale. Budowa elektrody nie jest zbyt skomplikowana. Składa się ona z metalowego rdzenia i różnych otulin, które mogą być inne, w zależności od rodzaju elektrod.

Jakie elektrody do spawania domowego wybrać?

W zależności od tego, jakie elektrody do spawania domowego kupisz, efekt Twojej pracy będzie nieco inny. W dużej mierze zależy to od rodzaju otulin, występującej na elektrodzie. Wpływają one na parametry spawania, kształt kropel spoiwa i jego kształt chemiczny. Wyróżnia się kilka rodzajów elektrod do spawania domowego.

Elektrody rutylowe należą do tych najbardziej uniwersalnych. Ich otulina składa się z rutylu i odtleniaczy. Można nimi spawać w każdej pozycji, z wyjątkiem pionowej, z góry na dół. Świetnie sprawdzą się, podczas spawania cienkich blach. Co więcej, najczęściej nie wymagają suszenia. Mają jednak swoje wady. Chyba najbardziej irytującą jest ich obniżona trwałość, wynikająca z wodoru znajdującego się w otulinie.

Innym typem elektrod, są elektrody kwaśne. Są idealne, jeśli zależy Ci na gładkiej i cienkiej spoinie. Można nimi spawać w pozycji podolnej i nabocznej. Z powodu zawierania w sobie sporej ilości odtleniaczy oraz tlenków żelaza ich spoiny są mniej wytrzymałe niż innych typów. Można nimi spawać, przy użyciu prądu stałego, z biegunowością dodatnią i przemiennego.

Elektrody zasadowe są mniej kruche niż poprzednie dwa typy. Jest tak z powodu posiadania w sobie mniejszej ilości wodoru. Trzeba jednak suszyć je, przed użyciem, w temperaturze około 300 stopni Celsjusza. Możesz się domyślić, że nie jest to łatwe w warunkach domowych. Można spawać nimi we wszystkich pozycjach, z wyjątkiem pionowej, góra-dół. Są odpowiednie do spawania grubych elementów metalowych.

Elektrody celulozowe są ostatnim rodzajem elektrod domowych, o których chcemy wspomnieć. Ich niezaprzeczalnym atutem jest możliwość spawania w każdej pozycji. Są stosowane zwłaszcza na otwartych przestrzeniach. Co więcej, detal, na których są stosowane, nie musi być idealnie wyczyszczony. Innym ważnym dla Ciebie czynnikiem może być fakt, że nie musisz ich suszyć.

Istnieją również elektrody mieszane, które przeznaczone są do konkretnych celów. Przykładem takiej elektrody, jest występująca, w naszym sklepie Metalweld Rutweld. Jest to elektroda rutylowo-celulozowa i nadaje się do spawania w każdej pozycji. Możesz stosować ją przy spawaniu warstw przetopowych rur.

Podejmij decyzję - wybierz odpowiednie elektrody

Dalej nie wiesz jakie elektrody do spawania domowego wybrać? Wszystkie istotne informacje zawarliśmy w tym tekście. Niestety nie możemy wybrać elektrod za Ciebie. Możemy natomiast podpowiedzieć Ci, na jakie elementy zwrócić uwagę, aby Twój wybór był odpowiedni. W zależności od tego, co chcesz spawać i w jakich warunkach, powinieneś wybrać inną elektrodę do spawania. Liczy się też to, w jakiej pozycji będziesz pracować. Niektóre elektrody są uniwersalne, pod tym względem, ale nie wszystkie i powinieneś o tym pamiętać. Istotne są również parametry pracy.

Z doświadczenia wiemy, że najlepiej jest zrobić coś, czego nie robi większość Polaków. Przeczytać instrukcję lub porady producenta. Na ogół można się z nich dowiedzieć wielu rzeczy, które mogą znacząco ułatwić pracę.

Darmowa dostawa
Jeżeli chcesz skorzystać z darmowej dostawy zrób zakupy za minimum 350 zł i ciesz się darmową dostawą
Darmowa dostawa (InPost Paczkomaty 24 ) już od 350,00 zł.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium